Bir İran – Türkiye Ortak Yapımı : Gergedan Mevsimi

Google+'da Paylaş!

     “Gergedan Mevsimi” (Rhino Season) İranlı ünlü yönetmen olan Bahman Gobadi’nin yazıp yönettiği 2012 yapımı bir sinema filmi olarak karşımıza çıkıyor. Gergedan Mevsimi bir aşk hikayesini anlatıyor, ama sıradan bir hikayeden yola çıkmıyor. Yönetmenin aile dostu ve İran İslam Devrimi sırasında 27 yıl hapise mahkum edilen kürt şair Sadegh Kamangar’ın dramatik öyküsünü anlatan filmin başrollerinde Monica Bellucci, Behruz Vüsuki, Caner Cindoruk, Yılmaz Erdoğan, Belçim Bilgin, Arash Labaf, Beren Saat ve Ali Pourtash yer almaktadır.
Filmde Sahel ve Mina’nın unutulmaz aşk öyküsü anlatılmaktadır. Sahel ve Mina İran’da geçirdikleri 10 senelik hapishane serüveninden sonra serbest kalır. Sahel’in hayata veda ettiğine inanan Mina, iki çocuğuyla birlikte İstanbul’a yerleşir. Yirmi yıl sonra özgürlüğüne kavuşan Sahel işe her şeyden habersiz eşi Mina’yı ve çocuklarını bulmak için yola koyulur. Bu film “Kaplumbağalar da Uçar” (Turtles Can Fly) ve “Sarhoş Atlar Zamanı” (A Time for Drunken Horses) gibi filmleriyle tanınan Bahman Gobadi’nin Türkiye’de çektiği ilk filmdir. Filmin çekimlerinin bir kısmı İran’da, bir kısmı ise Türkiye’de gerçekleştirilmiştir.

Dünyaca ünlü yönetmen Türkiye’de çektiği bu filmde Türk oyuncular ile de ilk defa çalışmıştır. Yılmaz Erdoğan, Beren Saat, Belçim Bilgin ve Caner Cindoruk bu projede Monica Bellucci ile birlikte rol alma şansı bulmuş ve film birçok dünya festivalinden ödülle dönmüştür. Bu ödüllerden bir çoğunu ise filmin görüntü yönetmeni Turaj Aslani, bir çok sinema eleştirmenine göre de, hakederek almıştır. Usta oyuncular ve usta yönetmen Gobadi ile çalışma fırsatı bulan Caner Cindoruk da güzel bir performans ile uluslararası izleyicinin karşısına çıkmıştır. Çukurova Üniversitesi Devlet Konservatuarı Tiyatro Bölümü mezunu olan Caner Cindoruk Türkiye’de bir çok sinema ve televizyon yapımında rol almış olmasına karşın bu film ile ilk defa uluslararası sinema takipçilerine boy göstermiştir. Şimdilerde Tümay Özokur Cast Ajansına bağlı olarak çalışmalarını sürdürürken Star Tv’de yayınlanan “Aramızda Kalsın” adlı dizide “Civan” karakteri ile kariyer basamaklarını tırmanmaya devam etmektedir.  

İlginizi çekebilir

0 yorum