GEBELİKTE ŞEKER TESTİ

Google+'da Paylaş!

Gebelikte şeker hastalığının belirlenmesi için 24. Ve 28. Haftalar arasında glikoz yüklemesinin hastalığın teşhisi için büyük önem taşır. Ailesinde birinci derece yakınları şeker hastalığı taşıyorsa, sebebi açıklanamayan bebek kaybı yaşamış kişilerin, önceki hamileliğinde şeker hastalıklı olanların, hamilelik öncesi aşırı kilosu olan insanların gebelikte şeker hastalığına yakalanma ihtimalleri daha yüksektir. Sürekli kontrol altında tutulmaları gerekmektedir. Anne ve bebeğin sağlığı ve gebeliğin sorunsuz geçmesi için kontroller önem taşır.

Gebelik boyunca fetus ihtiyaçlarını karşılayabilmek için değişimler yaşar. Anne adayları bundan hormonel olarak etkilenir. Sağlıklı anne adayları bu değişimden olumsuz olarak etkilenmez. Gebelikte şeker hastalığı riski taşıyan anne adayları bu durumdan olumsuz etkilenir ve hem kendi sağlıkları hem bebeklerinin sağlıkları için risk taşır. Hamile kişilerin hamileliğinin ikinci üç maaş sürecinde yada daha sonra şeker hastalığına yakalanması gebelik şekeri yada gestasyonel adı verilen diyabetik bir durum olarak adlandırılır. Fetusun gelişimi için plesentadan HPL isimli bir hormon salgılanır. Bu hormon fetusa yeterli glikozun gitmesi için kan şekerini frenler. Anne adayları 24. Haftadan itibaren şeker hastalığıyla karşı karşıyadır.

Gebelikte şeker hastalığının belirlenmesi için 24-28. Haftalarda şeker testi yapılması gerekmektedir. Bu testin daha erken dönemlerde yapılması ve gerek duyulduğunda belirli aralıklarla tekrarlanması gerekir. Yapılan test sonrasında gerekli görülen hastalar da daha detaylı olan şeker yüklemesi yapılmalıdır.

Şeker yüklemesi nasıl yapılır? Gebe olan kişiye 50 gram glikoz içirilir. 1 saat beklenir ve kandaki glikoz miktarı kontrol edilir. Glikoz seviyesi 140 mg/dl altındaysa anne adayında şeker hastalığı yok anlamındadır. Bu değerin üzerine çıktıysa 3 saatlik 100 gram glikoz testi uygulanır. 3 saatin sonunda anne adayında kesin olarak şeker olup olmadığı teşhis edilir. Bu test sonrası anne adayı yemek yememeli, aşırı hareketten kaçınmalıdır. Testin doğru sonuç vermesi için bu önlemler gereklidir.İlginizi çekebilir

0 yorum