İKİLİ TARAMA TESTİ NASIL YAPILIR ?

Google+'da Paylaş!

Gebeliğin 11-14 haftalarındaikili test yapılır. Bu haftaların öncesinde veya sonrasında ikili tarama testi yapılamaz, sakıncalıdır.
Nasıl Yapılır ; Hamileyken ikili tarama testi yapılırken öncelikle ultrason muayenesi yapılmalıdır. Ultrasonda bebeğinizin ense kalınlığını (NT, Ense saydamlığı) ve bebeğin boyu (CRL) ölçülebilir. Bu ölçümlerin sonucu tetkik kağıdına not edelebilir. Aynı günün içinde anne bu kağıdı alıp tahlil yaptırmka için kan vermeye gitmelidir. Kanın aç karnına veya tok karnına veya gün içerisinde hangi saatte verildiği pek önemli değil sadece ultrasonun yapıldığı gün verilmesi gereklidir. Annenin yaptırdığı kan tahlilinin sonucunda çıkan değerlere göre, ultrasonda çıkan değerlerle birlikte bilgisayar programına girilmelidir. Ayrıca annenin bazı bilgileride programa girilmelidir mesela, son adet tarihi, annenin doğum tarihi, kilosu gibi bazı bilgilerde programa eklenmelidir bu bilgiler atlanmamalıdır.
Bilgisayara girilen bu veriler sayesinde risk hesaplaması yapılır ve sonucunda trizomi yani downsendromu 21 için risk oranı ve trizomi 18 yani Edwars sendromu için 2 ayrı risk sonuçları verilir. Bu oranlar sonucunda 1/200, 1/700, 1,2000 gibi yazılı sonuçlar kağıtta yazılmaktadır. Bu verilere bakılarak gebeliğinizde bebeğin düşme riski var mı yok mu gibi veriler ikiye ayrılarak kağıtta yazılır. Düşük risk olanlarda bir müdahale gerekmezken CVS ve amniyosentez yapılır, bu konu hakkında doktorun size vericeği bilgiler ve ailenin topluca karar vermesi gerekmelidir.
Sonuçlar kaç günde çıkar ?
Hastane veya laboratuvara göre sonucun çıkma zamanı değişir. İkili tarama testi sonucu çoğunlukla bir kaç güne içerisinde sonuçlar elinizde olur. Sonuçları aldığınızda direk doktorunuza sonuçları göstermelisiniz. Yapılan testin sonucunda normal ise yani düşük riskli ise ne anlama gelir, yüksek riskli ise ne anlama gelir ne gibi yolları izlemelisiniz bunları doktorunuzdan gerekli bilgileri öğrenerek size düşenleri yapabilirsiniz.


İlginizi çekebilir

0 yorum