İstanbul kulak burun boğaz

Google+'da Paylaş!

Kulak Burun Boğaz hastalıkları ile ilgili en önemli konulardan biri havuz suyu. Kirli havuz suları dış kulak iltihabına neden oluyor. İstanbul kulak burun boğaz cerrahları bu konuda tatilcileri uyarıyor.
Kulak burun boğaz uzmanları özellikle yaz aylarında deniz ve havuza girilmesi ile orta kulak iltihabının arttığını belirterek yazın kulak sağlığına daha fazla özen gösterilmesi gerektiğine vurgu yaptı. Kulak burun boğaz doktorlarına gelen şikayetlerin en başında kulağa su kaçması olduğunu belirten doktorlar önlem alınması konusunda insanları uyardı.
Kulağa su kaçması ile beraber bazı sorunlarda ortaya çıkabiliyor. Dış kulak yolundaki salgı soyulan kulak derisi ve dökülen kulak kılları ile “buşon” adı verilen sert bir tıkaç oluşturuyor. Bu tıkaç kulağa kaçan suyu emerek kulak tıkanmasına neden oluyor. Tatile çıkmadan önce muhakkak kulak burun boğaz doktoruna gidilmesi gerek. Kulak burun boğaz uzmanları kulak temizlenmesinde bir sakınca olmadığını, bilinenin aksine kulak temizletmenin alışkanlık yapmayacağını söyledi.
Kulağı temizleme çubukları yardımı ile sık sık temizlek yanlıştır. Çünkü kulağın sık sık karıştırılması orada bulunan sinir uçlarını uyararak daha çok salgı oluşuma neden olur. Çok salgı ise kulakda bulunan serumenin geriye doğru itilerek kulak zarına yapışmasına neden olabilir. Buda kulak tıkanıklığına ve ağrıya neden olur. Ve kualk yolunu karıştırmak kulak kaşıntısına da neden olabilir. Kaşıntı kaşıntıyı tetikleyebilir bunun sonucunda dış kulak derisinde yıpranmaya bağlı yaralar oluşabilir. Buda kulağıniltahaplanmasına yol açabilir.
Kulakta bulunan iltihabın bazı belirtilerinin kendine belli edeceğini söyleyen kulak burun boğaz uzmanları” kulak deliğinin önünde bulunan kıkırdak yapıya dokunamıyorsanız ve ağrı varsa dış kulak enfeksiyonu var demektir” diye açıklamada bulundu.
Eğer kulağınızda kötü kokan akıntı varsa muhakkak kulak burun boğaz doktoruna giderek muayene olmalısınız.


İlginizi çekebilir

0 yorum