Sosyal medya yönetimi

Google+'da Paylaş!

Sosyal medya yönetimi artık günümüz modern sosyal medya ağlarında, işletme sürecine bağ olaraktan temel bir konu haline gelmeye başlanmıştır. İzlenilen süreç boyunca, pazarlama, üretim, insan kaynakları, satış vb. Bir süreç ve kendini yeniden tanımlatan bir süreç haline gelmeye başlanmıştır. Sosyal medya yönetiminde yaşanılan temel bozukluklar, yapılan paylaşımların bir temel haline gelmesi ve bilgiye erişen her kullanıcın aynı zamanda onu başka bir yerde kullanmak için değiştirmesidir.
Sosyal medya yönetimi yaparken takip etmeniz gereken sosyal ağlar vardır. Bu ağlar, Facebook, Twitter, İnstagram, Pinterest, Youtube, Blogger, Vimeo, Linked İn ve Google gibi markanın veya hizmetin hesaplarının analizi yapılmalıdır. Yapılan incelemeler sonucunda, sizi takip edenleri cezbetmek için ona göre paylaşımlar yapılmalıdır. Sizinle iletişime geçmek isteyen kullanıcılar olacaktır bu kullanıcılara sosyal medya yönetimi ekibi kullanıcının mesajına en kısa süre de geri dönmesi gerekmektedir. En çok kullanıcının bulunduğu Facebook ’da, sayfanızın güncel tutulması gereklidir. .
Facebook’da paylaşım yapabilir, sayfanızı takip eden kullanıcıların paylaşımlar altına yapabileceği herhangi bir yoruma siz veya sosyal medya yönetiminde olan ekibiniz cevap yazabilir veya markanızın reklamını yapabilirsiniz. Marka veya hizmetinizin sosyal ağlarda bulunan sayfalarına ilgi çekici resimler koyarak kullanıcıları kendinize çekebilirsiniz. Mesela Facebook sayfasına koyacağınız dikkat çeken bir kapak fotoğrafı tasarlayabilirsiniz. Markanızla ilgili kullanıcılara anketler sunarak fikirlerini alabilirsiniz ve onların markanızın bire parçası olduklarını söyleyebilirsiniz. .
Hedef kitlenizi önceden belirleyin. Facebook’dan başka Twitterda’ da sizi takip eden kullanıcılar içinde aynı maddeler geçerlidir. Twitter, 140 karakter ile sınırlı bir microblogging platformu olduğundan paylaşımlarınız ilgi çekici olmalıdır. Paylaşımlar yaparken hashtag kullanarak yaparsanız atılan milyarlarca tweet arasında görünür olursunuz. Kullanıcılarınız kendi sayfalarında sizi adınızı hashtagleyerek paylaşımlar yapacaktır. Bu paylaşımları retweetleyerek takipçi de arttırabilirsiniz.


İlginizi çekebilir

0 yorum