Marka olmak

Google+'da Paylaş!


 “Markalaşmak” kelimesi günümüzde çok önemli bir konuma sahiptir. Prestij sahibi firmalar, ürettikleri ürünleri en iyi şekilde halka sunmayı ve onlara pazarlamayı ister. Bunun için iyi bir isim öncelikli olmalıdır. İnsan algısı için ilk olarak duyduğu kelimenin ne çağrıştırdığı çok önemlidir. Çoğu insan marka düşkünü olup, kaliteli olduğu halde marka olmadığı için o ürünü satın almak istemez. Bunun en yaygın sebeplerinden biri de etiketteki isimdir. Eğer doğru ismi bulmuş ve pozitif bir çağrışım uyandırıyorsanız başarının ilk adımlarını atmış olursunuz. Tercihen ön planda olan markalar genellikle yabancı isimlerdir. Bu isimler biraz da psikolojik olarak bir baskı niteliği taşır. Çünkü bilinçaltımız yabancı isimlerin daha kaliteli olabileceğini hissettirir. Kısacası bu psikolojik bir stratejidir.
Marka araştırma işlemi yaparken, tüm bu ifadeler iyi araştırılmalı, getirisinin ne kadar fazla olacağı iyi düşünülmelidir. Bir diğer husus da, bulduğunuz ismin daha önceden başka bir işletmede kullanılıp kullanılmadığı. Bunun için de patent sorgulama merkezinden, ismi aratabilir vereceğiniz ismi garantileyebilirsiniz.
Eğer bu sorgulamada vermiş olduğunuz isim yer almıyorsa, sıra diğer prosedürleri uygulamakta. Marka tescil sorgulama işlemi yapmak sıradaki işinizdir. Bu işlem için de gerekli bilgilere sahip olmanız gerekir. Bunlar; hangi türde ürünler üretiyorsunuz, ürettiğiniz ürünler hangi kesime hitap ediyor, kapsayacağı hizmet alanı nedir? Bu işlemler bittikten sonra sırada, ürününüzün pazar yeri ve kaynak alanı tespit edilmelidir. Sizden önce bu işi yapmış rakip firmaların izledikleri yolları incelemek, emsal teşkil eden maddeleri belirlemek ve ona göre plan yapmanız gerekir. Tüm bu işlemleri yaparken,  uzman bir danışman ile çalışmanızda ve araştırma-sorgulama işlemlerini birlikte yapmanızda fayda vardır. Böylece emeklerinizi ziyan etmemiş, işinizi güvenilir kişiler eşliğinde halletmiş olursunuz.İlginizi çekebilir

0 yorum