Paslanmaz Profil Hakkında Genel Bilgiler

Google+'da Paylaş!


Çelik içerisinde çok sayıda farklı element bulunduran bir madde olarak dikkat çekmektedir. Bu maddeler arasında bulunan krom çeliğe çok önemli bir özellik kazandırmakta ve kullanım alanını oldukça genişletmektedir. Krom oksijenle birleşerek krom oksit oluşturmakta ve bu madde çeliğin dış dünya ile bağlantısını tamamen kesmektedir. Gözle görülemeyecek kadar ince olan bu madde çeliğin hava ve su ile temasını kesmekte ve böylece oksitlenmesini, korozyona uğramasını, paslanmasını engellemektedir. Paslanmayan çelik özelliklerini koruduğundan ve uzun ömürlü olduğundan dolayı çok fazla alanda kullanılmaktadır. Bu alanların fazla olmasının nedenlerinden bir tanesi de paslanmaz çeliklerin farklı ürünlere dönüştürülmesi ve o şekilde kullanılmasıdır. Paslanmaz çeliklerde profil, köşebent, sac gibi farklı ürünler elde edilmektedir. Paslanmaz profil bu ürünler arasında çok fazla kullanım alanına sahip olanlardan bir tanesi olarak dikkat çekmektedir.
Paslanmaz Profil Özellikleri
Paslanmaz çelikler üretim şekilleri ve içerisinde bulunan maddelerden dolayı sınıflara ayrılmış durumdadır. Bu sınıflardaki paslanmaz çelikler farklı özellikler gösterdiğinden farklı kullanım alanlarına sahiptir. Östenitik, ferritik, martenzitik ve dubleks özellikteki paslanmaz çelikler çok farklı alanlarda kullanılmaktadır. Bunlardan bazıları yüksek korozyon direncine sahip iken bazıları yüksek mukavemet gücüne sahiptir. Bundan dolayı bu tür çeliklerden üretilen paslanmaz profil ürünlerinin kullanım alanları farklılık göstermektedir. Paslanmaz profil ürünlerinin üretimleri genellikle dikişli olarak yapılmaktadır. Fakat kullanıcıların talep etmesi halinde HF kaynak kullanarak da bu ürünlerin üretilmesi mümkündür. Paslanmaz çeliğin özelliğini bu profiller de aynen göstermekte olup paslanmaz olup oldukça uzun bir kullanım ömrüne sahiptir. Bu ürünlerin bir takım özellikleri kullanım alanlarının çok daha fazla olmasını sağlamaktadır. Bunlardan bazıları şunlardır:
·         Yüksek ısı dayanımı sayesinde kaynak yapılabilir özellik göstermektedir.
·         Paslanmaz çeliklerin tamamında olan parlak ve dekoratif görüntü bu ürünlerde de bulunmakta olup bundan dolayı dış yüzeylerde kullanılabilmektedir.
·         Korozyon direncinin yüksek olmasından dolayı yapısı uzun süre bozulmaz ve özelliklerini korur.
Paslanmaz köşebent farklı türdeki çeliklerden üretilebilmekte ve farklı özelliklere sahip olabilmektedir. Fakat bu durum çok nadiren gerçekleşmektedir. Bu ürünlerin özellikleri genel olarak şu şekildedir:
·         Östenitik paslanmaz çeliklerden üretilebilmekte olup en fazla kullanılan paslanmaz çelik ürünleri arasında yer almaktadır.
·         Paslanmaz köşebentlerde %75 östenitik çelik bulunmaktadır.
·         Yapılarındaki krom oranı ortalama %18 iken içerisinde yaklaşık %8 oranında da nikel bulunmaktadır.
·         Manyetik özellik göstermeyen bu ürünler mıknatıs tutmamaktadır.
·         Isıl işlem yapılmaya uygun değildir ayrıca sertleştirme de yapılamamaktadır.
·         Çok yüksek ısılara dayanabilmek gücüne sahip olan ürün buna bağlı olarak kaynak yapılma özelliğine sahiptir.
·         Sağlık açısında oldukça hijyenik olup 850 dereceye kadar tufal oluşturmamaktadır.

Paslanmaz Profil Kullanım Alanları

Genel olarak yukarıdaki özellikleri gösteren paslanmaz profil, oldukça fazla alanda kullanılmakta ve insanların hayatlarını kolaylaştırmaktadır. Yapısı gereği oldukça sağlam olan bu ürün dekoratif amaçlı kullanılabilmektedir. Dış yüzeyinin pürüzsüz ve parlak olmasından dolayı çok hoş bir görüntüye sahip olan bu ürünlerin içerisine ahşap ya da cam yerleştirilmek suretiyle çok farklı dekoratif ürünler elde edilmekte ve insanlar da bu ürünlere yoğun ilgi göstermektedir. Ayrıca sağlam ve parlak yüzeye sahip olmasından dolayı inşaatların görünen kısımlarında da kullanılabilmektedir. Günlük yaşamda kafelerde, otobüs duraklarında ya da benzer yerlerde sıklıkla görünen bu ürün sanayi alanında da çok etkin olarak kullanılmaktadır. Paslanmaz profil ürünlerinin fiyatları ve fiyat listesinde bilgi için bize ulaşın.

İlginizi çekebilir

0 yorum